Dom ekologiczny to dom inteligentny

ekologiczny i inteligentny dom

Decydując się na budowę domu większość z nas nie zastanawia się zbyt wiele nad ekologią. Istotne są dla nas koszty budowy, jej szybkość, a także koszty jego eksploatacji. Poszukujemy zatem w tradycyjnym budownictwie i rzadko sięgamy po to, co oferuje nam nowa technologia połączona ze sprawdzonymi rozwiązaniami. A szkoda, bo wybierając dom inteligentny i ekologiczny, możemy uzyskać znacznie więcej niż moglibyśmy początkowo sądzić.

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o inteligentnych domach i rozwiązaniach jakie proponują. Roztaczają one przed nami perspektywę znacznie większej wygody i komfortu, co jest – nie ukrywajmy – bardzo dla nas atrakcyjne. Niestety po zapoznaniu się z kosztami budowy takiego domu bardzo wielu z nas zwyczajnie rezygnuje. Jak się okazuje niesłusznie.

Dom inteligentny – czym właściwie jest?

Dom inteligentny lub inteligentne mieszkanie jest wyposażone w szereg czujników i detektorów, które są zarządzane przez jeden centralny system. Dzięki temu dom staje się jednym, spójnym organizmem, którego eksploatacja jest niższa, a jego mieszkańcy mogą cieszyć się większym komfortem życia. Domownicy sterują budynkiem przy pomocy pilotów, przez internet lub z centralnego systemu. Przekłada się to na to, że całe oświetlenie, żaluzje i inne systemy podpięte są pod elektronikę, a my możemy dowolnie nimi zarządzać nawet nie ruszając się z kanapy.

inteligentne instalacje i rozwiązania w budynku

Inteligentny dom to również inteligentne podejście do wszystkich instalacji w budynku. Mamy tutaj zatem baterie słoneczne, turbiny wiatrowe, czy pompy ciepła, dzięki którym nasz dom stanie się ekologiczny i oszczędny.

Wpływ domu inteligentnego na okolicę

Wobec powyższego trudu nie stwierdzić, że dom inteligentny jest również domem ekologicznym. Podczas jego budowy stawia się duży nacisk na minimalizację złego wpływu na środowisko. Domy inteligentne są często domami pasywnymi lub zeroenergetycznymi. Wyposażenie budynku w pompy ciepła, energooszczędne urządzenia AGD i RTV klasy A+++, przyczyni się do zmniejszenia kosztów jego eksploatacji, a także konieczności zaopatrywania go w energię.

dom inteligentny z materiałów ekologicznych

Dom inteligentny nie musi być wykonany przy pomocy obecnie najpopularniejszych w budownictwie materiałów. Coraz większa ilość domów budowana jest z materiałów ekologicznych takich jak drewno, glina, czy ubijana ziemia z zielonym dachem. Są one nie tylko dobre dla środowiska naturalnego, ale również dla osób, które będą w ich wnętrzach mieszkać. Co więcej, wiele z domów budowanych w tych technologiach jest znacznie tańszych i prostszych do postawienia niż inne współczesne budowle.

scenariusze w inteligentnym mieszkaniu

Inteligentny dom i oszczędność

Instalacje w inteligentnym domu pomogą nam na bieżąco kontrolować ilość zużytej energii i surowców, a także sprawić, aby koszty związane z jego eksploatacją były znacznie niższe. System inteligentnego domu może również samodzielnie uruchamiać pewne funkcje i podejmować określone zadania na bazie ustalonego programu lub też zebranych za pośrednictwem swoich czujników informacji. Jednak w uzyskaniu obniżonych kosztów pomoże nam nie tylko system monitoringu, ale również sama konstrukcja budynku.

Inteligentny dom pasywny

Domy pasywne wymagają do ogrzania rocznie około 15 kWh na mkw. Jest to kilkukrotnie mniej niż w przypadku innych budynków. Odpowiednia konstrukcja domu ma tutaj duży wpływ na zminimalizowanie zużycia energii. Domy pasywne mają zazwyczaj kształt sześcianu i prosty dach. Utrata ciepła przy ograniczeniu liczby ścian zewnętrznych jest znacznie mniejsza. Inteligentny dom pasywny wyposażony jest także w systemy odpowiedniej wentylacji, szczelne okna i rolety, co ostatecznie przekłada się na oszczędności w ogrzewaniu sięgające rocznie nawet 75-90%.

Zapoznając się w powyższymi danymi trudno nie zobaczyć, że budownictwo inteligentne i ekologiczne jest przyszłością. Przyjazne środowisku i jednocześnie bardzo komfortowe dla mieszkających. Pomimo, że instalacja zaawansowanych systemów monitorujących jest dość kosztowna, to koszty związane z budową domu możemy obniżyć poprzez zastosowanie alternatywnych materiałów do jego postawienia. Nie możemy również zapominać, że dom inteligentny i ekologiczny będzie również domem oszczędnym w eksploatacji.