Czym jest dom inteligentny?
System inteligentnego domu zakłada pełną automatyzację wszystkich ważnych procesów odbywających się w przestrzeni mieszkalnej. Bazuje on na scentralizowaniu możliwie największej ilości instalacji elektrycznych i sterowaniu nimi przy pomocy komputera głównego. W domach wyposażonych w inteligentne systemy zarządzania przestrzenią istnieje możliwość uruchamiania niektórych procesów przy pomocy pilota, ale także takiego zaprogramowania systemu, by zarządzał on nimi samodzielnie, w zależności od potrzeby.
Co wchodzi w skład inteligentnego mieszkania i domu?
Do takiego układu można podpiąć np. sterowanie oświetleniem, ogrzewanie, klimatyzację, system alarmowy, zasłanianie zasłon, uzbrajanie zamków i wiele innych. Metoda automatycznego działania systemu sprowadza się do wykrywania warunków panujących w przestrzeni mieszkalnej i dostosowywania pracy danej instalacji wg. potrzeby. Dla przykładu, komputer można ustawić w taki sposób, by samoczynnie wyłączał światło, jeżeli nie wykryje w danym pomieszczeniu obecności domownika. W ten sposób, uzyskujemy optymalne oszczędzanie energii w przypadku, kiedy sami o tym zapominamy. Podobnie może działać ogrzewanie. Kiedy system wyczuje, że temperatura w domu spadła lub zaczyna spadać poniżej dopuszczalnego poziomu, samoczynnie uruchamia ogrzewanie i analogicznie odcina je, kiedy jest już w domu ciepło. To bardzo energooszczędny proces zarządzania przestrzenią mieszkalną.
Automatyzacja pewnych procesów może być niezwykle korzystna dla osób niepełnosprawnych, które nie mają takiej swobody poruszania się jak osoby pełnosprawne.
Przeczytaj więcej o inteligentnych domach i mieszkaniach
Inteligentny dom i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych
To, co dla osób pełnosprawnych wydaje się drobnymi udogodnieniami, które służą jedynie całkowitemu zwiększeniu komfortu, dla osób niepełnosprawnych mogą być wyjściem, które w pewien sposób
przywróci im normalne funkcjonowanie. Ludzie np. poruszający się na wózkach mają o wiele bardziej ograniczone możliwości. Dla takich osób zwykła czynność zasłaniania czy odsłaniania zasłon jest kolejną niedogodnością, która potęguje codzienny wysiłek. W przypadku zastosowania inteligentnego systemu, w którym zasłonami można sterować przy pomocy pilota lub zaprogramować komputer na samoczynne zarządzanie nimi wg. godziny, osoba niepełnosprawna zyskuje olbrzymią swobodę funkcjonowania w dniu codziennym i eliminuje konieczność dodatkowego męczenia się przy czynnościach, które może wykonać za nią system.
Automatyzacja instalacji w inteligentnych domach
Dotyczy wielu procesów w ramach inteligentnego mieszkania w bloku czy domu, na które osoba pełnosprawna być może w ogóle nie zwraca nawet uwagi, a które dla ludzi ograniczonych ruchowo stanowią kolejne wyzwanie. Pomocne w codziennym funkcjonowaniu może być także ustawienie automatycznego wyłączania oświetlenia, samoczynnego sterowania ogrzewaniem i klimatyzacją, włączanie i wyłączanie sprzętu elektronicznego na górnych kondygnacjach oraz wiele innych.
Pokonaj bariery dzięki inteligentnym instalacjom
Jednak to, co inteligentne domy dla osób niepełnosprawnych mogą zaoferować najbardziej korzystnego, wynika z realnego pokonywania barier, które już nie stanowią jedynie dodatkowego kłopotu jak w przypadku zasłonięcia zasłon, ale stanowią przeszkodę niemożliwą do pokonania samodzielnie. Mowa tu np. o schodach. Wdrapanie się po nich bez pomocy innych osób jest niemożliwe w przypadku ludzi poruszających się na wózku lub cierpiących na inne schorzenia znacznie ograniczające możliwości ruchowe.
Zyskaj komfort dzięki inteligentnym systemom
Dzięki inteligentnym systemom, które mogą np. przewidywać zamontowanie układu przypominającego nieco windę, istnieje możliwość wwiezienia osoby na wózku na górę. Są to specjalne platformy schodowe wyposażone w siedzisko. Tego typu rozwiązania przyczyniają się do przywracania możliwości prawidłowego funkcjonowania, a także znacznie zwiększają poziom samodzielności osoby niepełnosprawnej. Inteligentne domy niwelują bariery, jakie stawiają ograniczenia organizmu i ciała.