Inteligentne domy: czym są i jaką mają funkcjonalność?

 

Technologie stosowane we współczesnym budownictwie potrafią szokować swoją innowacyjnością, funkcjonalnością i prestiżowym charakterem świadczącym o luksusie. Dzisiejsze domy dawno przestały pełnić funkcje jedynie bezpiecznych schronień, które posiadają atrakcyjną estetykę. Obecna architektura wprowadziła rozwiązania, które czynią z naszych dachów nad głową systemy przejmujące kontrolę nad całą jego powierzchnią, tak, by możliwie najbardziej ułatwić życie mieszkańcom. Sprawdźmy czym są inteligentne domy i jak funkcjonują oraz jakie korzyści stwarzają swoim użytkownikom.

Czym jest system inteligentnego domu?

Inteligentne domy to budynki, które zostały wyposażone w scentralizowany system inteligentnych instalacji, którego zadaniem jest kontrolowanie i sterowanie różnorodnymi funkcjami. W jego obręb można podpiąć każdą instalację i urządzenie elektryczne, a także przedmioty, które normalnie nie funkcjonują w sposób zelektryfikowany, ale można do nich zainstalować zasilanie. Należy tu wymienić m.in. bramę wjazdową, drzwi garażowe, rolety, firanki, zasłony, sprzęt i instalacje audio-wideo (multiroom), agd, oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzację, wentylację, system alarmowy itp. Inteligentne domy stają się swoistym centrum dowodzenia, które skupia w sobie zintegrowane instalacje, które są autonomiczne i odrębne, a może nimi sterować automatycznie jednostka systemu lub domownik z dowolnego miejsca. Inaczej mówiąc, są to budynki w możliwie największym stopniu zautomatyzowane. To rozwiązanie, które jest energooszczędne, zwiększa bezpieczeństwo i komfort oraz wygodę mieszkańców.

system inteligentnych instalacji w domu

Energooszczędność inteligentnych domów

Istotą projektowania domu z inteligentnym systemem zarządzania jest energooszczędność przejawiająca się w zmniejszeniu bezpodstawnego zużycia energii. Jest to niezwykle ważne w kontekście norm unijnych, jakie będą dotyczyły budownictwa. Dążeniem regulacji jest wypracowanie sytuacji, kiedy wszelkie budownictwo będzie wykazywało się niemal zerowym nadmiernym zużyciem energii. Od 2019 roku będzie to dotyczyło budynków publicznych, a od 2021 wszelkich budynków, w tym domów prywatnych. Wobec tak rygorystycznych norm zwykła termoizolacja nie podoła. Warto zatem postawić już teraz na inteligentne domy. Ich energooszczędność wynika przede wszystkim z możliwości automatycznego rozpoznania zapotrzebowania na daną wartość oraz dostosowania poziomu jej podaży. Jest to szczególnie ważne w kontekście ogrzewania.

Jak zaprogramować system inteligentnego domu i mieszkania?

Inteligentny system można zaprogramować tak, by rozpoznawał porę dnia oraz warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz i tym samym dostosowywał poziom ogrzewania do zapotrzebowania. Kiedy czujniki wskażą optymalne warunki panujące w pomieszczeniach, odetną pracę systemu grzewczego i z powrotem ją przywrócą, kiedy zaczną się one pogarszać. W ten sposób dom będzie optymalnie dogrzewany, a mieszkańcy nie poniosą nawet minimalnych strat związanych z niepotrzebnym ogrzewaniem. Podobnie system działa w przypadku wentylacji i klimatyzacji. Ważne jest również automatyczne sterowanie oświetleniem. System potrafi samodzielnie wyłączać światło, kiedy wykryje, że w pomieszczeniu nie przebywa żadna osoba. To duże udogodnienie i możliwość oszczędzania energii dla osób, które zapominają gasić światła.

komfort w inteligentnym domu

Inteligentne domy to komfort i wygoda

Inteligentne domy to przede wszystkim wygoda dla ich mieszkańców. System automatycznego zarządzania instalacjami może obsługiwać niemal wszystkie funkcje za domowników. Istnieje możliwość zaprogramowania układu tak, by automatycznie dokonywał zamykania i otwierania rolet w zależności od ustalonej godziny lub na podstawie wykrycia stopnia oświetlenia panującego na zewnątrz. Można tego dokonywać także przy pomocy pilota czy smartfona, np. podczas leżenia na łóżku. W ten sam sposób można sterować kinem domowym, sprzętem audio, telewizją itp.

Zwiększenie bezpieczeństwa

Inteligentne domy jak i inteligentne mieszkanie w dużym stopniu wpływają na bezpieczeństwo i ochronę domu. Można bowiem zaprogramować system w ten sposób, by samodzielnie nastawiał alarm, kiedy wykryje, że w domu przez dłuższy czas nie ma żadnej osoby. To bardzo przydatna opcja w przypadku zapominania nastawiania alarmu podczas długotrwałego wyjazdu. Dodatkowo, można nim dowolnie sterować przy pomocy laptopa lub smartfona z dowolnego miejsca.

Czy łatwo wykonać instalację systemów w inteligentnym domu?

Wydawałoby się, że tego typu system będzie niósł za sobą konieczność dokonania kosztownej instalacji niezliczonej ilości kabli. Taka sytuacja jednak nie występuje. Inteligentne systemy są łatwe w instalacji, nie generują dużych kosztów, nie wymagają rozlokowania przewodów i ingerencji w strukturę ścian, by np. doprowadzić zasilanie. Cały system opiera się bowiem na bezprzewodowej integracji wszystkich instalacji.