Czym jest Inteligentny budynek

Idąc za definicją uznanego instytutu IBI (Intelligent Building Institute) inteligentny budynek jest możliwie najlepszym wewnętrznym połączeniem systemów oraz urządzeń budynku, dającym w efekcie najkorzystniejsze ich działanie przy równocześnie najmniejszym możliwym zużyciu energii. Mówiąc prościej – inteligentny dom jest budynkiem w pełni wykorzystującym swój potencjał.

W jaki sposób wzrośnie komfort przebywania w inteligentnym budynku?

Inteligentny budynek wyposażony jest w centralny ośrodek zarządzania budynkiem. Steruje on rozmaitymi systemami i urządzeniami zainstalowanymi w obiekcie. Sprawuje kontrolę nad wentylacją, klimatyzacją oraz ogrzewaniem poszczególnych pomieszczeń. Reaguje na okoliczności błyskawicznie, gdyż cechuje go elastyczność w działaniu. Dzięki czemu reguluje optymalnie temperaturę panującą w domu. Ponadto w układ inteligentnego budynku wliczyć można instalację oświetleniową czy system żaluzji zewnętrznych. Wynika stąd, że człowiek przebywający w takim budynku będzie się znajdował w możliwie najprzyjaźniejszym mu otoczeniu.

Wpływ inteligentnego budynku na środowisko naturalne

Tworzenie inteligentnych budynków ma coraz korzystniejszy wpływ na środowisko naturalne. Zależy to nie tylko od systemu centralnego regulującego efektywnie wykorzystywaną na potrzeby budynku energię. Lecz także z tego powodu, że projektuje się je z myślą o przyszłych pokoleniach zamieszkujących Ziemię. Rozwój technologiczny idzie więc w parze ze wzrostem świadomości ekologicznej u twórców innowacyjnych rozwiązań.

Przykładowy zamontowania inteligentnego systemu w budynkach:

  • szpital;
  • szkoła;
  • urzędy i budynki przestrzeni publicznej;
  • przedszkola;
  • biurowce;
  • hotele i restauracje;
  • hale i magazyny.

Jaka jest cena inteligentnego budynku?

Podobnie jak przy innego rodzaju produktach – jego cena może się znacząco różnić. Wszystko sprowadza się do tego, jakiego typu wyposażenia się poszukuje oraz jakie funkcje powinien on pełnić. Generalnie szacuje się, że automatyzacja domu kosztuje nie więcej niż 2% ceny całego projektu domu.

Czy inwestycja w inteligentny budynek jest opłacalna?

Z pewnością. Ze względów na inteligentne zarządzania systemami budynku i optymalne wydatkowanie energii w stosunkowo niedługim czasie zwrócą się pieniądze zainwestowane w inteligentny budynek.

Inteligentny budynek a bezpieczeństwo

Inteligentny aparat sterujący budynku kontroluje to, co się dzieje w Twoim obiekcie przy pomocy kamer zintegrowanych z systemem. Odtąd każde wejście intruza wiąże się ze wszczęciem alarmu. Każda inna niepokojąca sytuacja będzie w porę rejestrowana przez system, który błyskawicznie Cię zaalarmuje o potencjalnym niebezpieczeństwie. Poprzez tak rozbudowany system prewencji ryzyko wystąpienia działań niepożądanych spada do minimum.

Czy muszę posiadać specjalne umiejętności oraz uprawnienia, by programować inteligentny budynek?

W ogóle nie jest to wymagane. Jeśli system raz zostanie zainstalowany, działa sam z siebie. Natomiast, gdy istnieje potrzeba wprowadzenia zmian, łatwy w użyciu interfejs sprawia, że robi się to intuicyjnie.

Inteligentne budynek jako współczesny trend

Niewątpliwie tak jest. Człowiek dąży do tego, by zapewnić sobie możliwie jak najwyższy komfort życia i pracy. Wie, że od tego zależy jego dobre samopoczucie. Inteligentne budynki idealnie wpisują się również w aktualnie coraz donośniej formułowane postulaty ekonomicznego, ergonomicznego oraz także ekologicznego trybu życia. Ich idea wyznacza także kursy technologii na przyszłość.