Sieć teleinformatyczna i sieć domowa

sieć teleinformatyczna w inteligentnym budynku

Inteligentne budynki coraz częściej pojawiają się na mapie naszych miast. Łączą one w sobie rozwiązania, których zadaniem jest oszczędność energii, pieniędzy, zwiększenia bezpieczeństwa i znacznej poprawy wygody użytkowania przestrzeni. Żeby jednak inteligentne systemy zarządzania mogły sprawnie funkcjonować, muszą działać w oparciu dobrze skonstruowaną sieć. Sprawdźmy, czym jest sieć teleinformatyczna i sieć domowa.

Idea systemu inteligentnego zarządzania

Funkcjonalność inteligentnego systemu zarządzania budynkiem uwzględnia automatykę sterowania układów elektrycznych w obiekcie, według zaistniałych potrzeb. Do zintegrowanego systemu automatycznego zarządzania można przyłączyć układ klimatyzacji, żaluzje, system antywłamaniowy, system grzewczy, wyłączanie światła itp. Jednostka dostosowuje pracę poszczególnych układów na podstawie danych zebranych przez czujniki. Dla przykładu, system inteligentnego mieszkania w ramach oszczędności energii, może odcinać ogrzewanie jeżeli wyczuje, że w pomieszczeniu panuje optymalna temperatura. Dzięki temu istnieje możliwość poczynienia oszczędności. Na tej samej zasadzie można zaprogramować automatyczne wyłączanie światła, kiedy system nie odnotuje w pomieszczeniu obecności żadnej osoby.

inteligentne instalacje w systemie teleinformatycznym

Medium transmisyjne, czyli sieć teleinformatyczna

Inteligentny system automatycznego zarządzania budynkiem jest bardzo funkcjonalny. Żeby jednak mógł sprawnie działać potrzebuje bogato rozbudowanej infrastruktury, całego układu, który będzie odbierał bodźce, przesyłał je i podejmował odpowiednie działania. Jest to tzw. medium transmisyjne, czyli sieć teleinformatyczna. Jest ona pierwszym elementem całego systemu i przyjmuje charakter warstwy fizycznej, ze względu na konieczność okablowania poszczególnych komponentów układu. Stanowi to zasilanie elementów tworzących system. Chodzi tu o ulokowanie i zasilenie takich komponentów, jak centralna jednostka sterująca, kontrolery, czujniki czy części transmisyjne.

Transmisja danych

Pierwszym elementem systemu jest stworzenie infrastruktury, rozlokowanie komponentów i zapewnienie zasilania wszystkich części. Kiedy już zostanie to wykonane, należy zadbać o sposób transmisji danych, czyli przekazywania impulsów będących informacjami do jednostki sterującej. Można tego dokonać na dwa sposoby. Tradycyjną metodą przesyłu przez kable, co wymaga rozłożenia przewodów po całym budynku lub w sposób o wiele bardziej wygodny – drogą radiową. W tym drugim wypadku potrzebna będzie sieć domowa, z ang. Home Area Network, która zapewni przesył danych w sposób bezprzewodowy. Obejmuje ona swoim zasięgiem całe gospodarstwo domowe, a nadzorowana jest przez aplikację użytkownika.

Przeczytaj więcej o inteligentnych instalacjach.