Domowe i budynkowe systemy elektroniczne HBES

automatyzacja budynku szpital

Jeszcze do niedawna domy, którymi sterować można było nawet nie będąc w nich obecnymi, były czystą fantastyką. Teraz marzenia fanów science-fiction stają się rzeczywistością i każdy w swojej nieruchomości może zaimplementować mechanizmy pozwalające mu na zautomatyzowanie domu i uczynienie go „inteligentnym domem„.

HBES – czym jest?

HBES to zbiór systemów elektronicznych, które umożliwiają zautomatyzowanie i wszechstronne sterowanie urządzeniami domowymi. Dzięki systemom HBES możliwe jest również zaprogramowanie urządzeń w taki sposób, aby wzajemnie się ze sobą komunikowały, co w znaczący sposób ogranicza konieczność piastowania nad nimi kontroli przez człowieka. Dzięki zastosowaniu HBES komfort korzystania z nieruchomości jest podwyższony. Co więcej, zaprogramowanie systemu inteligentnych instalacji w odpowiedni sposób sprawia, że łatwiej jest wygenerować oszczędności w kwestii zużycia energii. Systemy elektroniczne HBES stosuje się w budynkach średniej wielkości takich, jak szpitale, szkoły, średniej wielkości biurowce, hotele. Względem zastosowania podzielono je na 3 grupy.

HBES Klasa 1

HBES klasy 1 odnoszą się do niezłożonych sterowników i komend. Oznacza to, że urządzenia przypięte do systemu zautomatyzowanego mogą być obsługiwane bez udziału użytkownika i przy pomocy prostych komend. To pierwszy stopień zaawansowania systemów zautomatyzowanych, które są dostępne w ramach elektroniki domowej i średnich nieruchomości. Do systemu klasy pierwszej możemy podpinać takie instalacje jak na przykład oświetlenie. Przy pomocy prostych komend możemy porozumieć się z urządzeniem, które będzie obsługiwać światło, a także dopasowywać jego natężenie. Możliwe jest również bardziej zaawansowane operowanie oświetleniem przy zastosowaniu wyższych klas systemu HBES. Dzięki klasie 1 HBES możemy również regulować w nieruchomości inne instalacje. Świetnie poradzi sobie one ze sterowaniem ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją. Pod warunkiem, że zautomatyzowanie systemu nie będzie wymagało pobierania od systemu bardziej zaawansowanych pomiarów dotyczących temperatury, czy np. wilgotności powietrza.

HBES klasy 2

HBES klasy 2 zawiera w sobie systemy, które odnoszą się do klasy pierwszej, a ponadto pozwala na operowanie urządzeniom na podstawie prostej transmisji głosu i nieruchomego obrazu. W praktyce oznacza to, że komendy możemy wydawać systemowi przy pomocy swojego aparatu mowy, ale i nie tylko. Do instalacji HBES klasy 2 możemy podpinać różnego typu urządzenia, których sterowanie możliwe jest przy pomocy prostych sygnałów.

HBES klasy 3

HBES klasy 3 zawiera w sobie systemy, które odnoszą się do klasy drugiej, a także pozwala na operowanie włączenie do niego urządzeń, które działają na podstawie złożonego obrazu. Pod system ten bez przeszkód możemy podpiąć wszelkiego rodzaju zaawansowane urządzenia do sterowania oświetleniem – np. w oparciu o natężenie światła z uwzględnieniem tego, które dociera do wnętrza zza okien – a także systemy alarmowe. Proste czujki ruchy (będące systemami alarmowymi) możemy już zintegrować z HBES klasy 2, jednak te bardziej złożone będą wymagać klasy 3 (w tym np. CCTV).

W systemie klasy 3 możemy uwzględnić również możliwość sterowania żaluzjami, artykułami gospodarstwa domowego, bezpieczeństwem (nadzór i kontrola dostępu, detekcja osób w pomieszczeniu) i wiele innych instalacji.