Jak wybrać słuchawki?

Kupno słuchawek – w teorii to rzecz bardzo prosta. Wystarczy przecież udać się do sklepu, zdecydować się na jeden z interesujących nas modeli, zapłacić i sprawa z głowy. W praktyce niejednokrotnie okazuje się jednak, że mając do wyboru ponad kilkaset różnych produktów, decydujemy się na egzemplarz, który w rzeczywistości okazuje się być przeznaczony dla zupełnie innej grupy docelowej klientów, o czym zazwyczaj przekonujemy się dopiero po kilku tygodniach użytkowania sprzętu. Co więc powinniśmy mieć na uwadze, wybierając słuchawki? O czym zdecydować przed pójściem do sklepu? Odpowiedzi na te pytania odnajdziecie w poniższym poradniku.

Do czego mają służyć nam słuchawki?

Pytanie w gruncie rzeczy banalne, a jednak duża część osób nie zastanawia się nad nim podczas zakupu swojego wymarzonego sprzętu. Na rynku dostępne są tysiące rozmaitych modeli słuchawek i choć wiele z nich można zaklasyfikować jako uniwersalne, to jednak podstawową kwestią jest zdecydowanie, kiedy i w jaki sposób chcemy z naszego sprzętu korzystać. Należy pamiętać o tym, że zupełnie inny model powinien wybrać meloman, którego celem jest słuchanie wysokiej jakości brzmień w wygodnym fotelu, a inny osoba lubiąca aktywny tryb życia, szukająca odpowiednich słuchawek do porannego joggingu. W każdym przysłowiu tkwi w końcu ziarnko prawdy, a przecież “co jest do wszystkiego, to jest do niczego” – warto o tym pamiętać. Właśnie dlatego przed podjęciem jakichkolwiek decyzji zastanówmy się dokładnie, podczas jakich sytuacji będziemy z naszego przyszłego zakupu korzystać.

foto03

Przenośne czy pełnowymiarowe?

Wiemy już do czego potrzebne będą nam słuchawki. Pora więc na jedną z najważniejszych decyzji, które mogą mieć ogromny wpływ na przyjemność, jaką będziemy czerpać z użytkowania zakupionego sprzętu. Istnieje wiele rodzajów słuchawek, do których dotrzemy w późniejszej części poradnika – na razie skupmy się więc na ich najprostszym, podstawowym podziale. Zdajemy sobie sprawę, że tego typu klasyfikacja nie jest do końca prawidłowa, dla dobra niniejszego artykułu podzielmy jednak na początek słuchawki na dwa rodzaje: pełnowymiarowe – przykrywające w mniejszym lub większym stopniu naszą małżowinę uszną oraz przenośne, czyli małe słuchawki, najczęściej takie, które wsuwamy do wnętrza naszego kanału słuchowego. W jaki sposób wybrać te odpowiednie dla nas? Jeżeli odpowiedzieliście sobie na poprzednie pytanie i wiecie już, do czego mają Wam słuchawki służyć, nie będziecie mieli z tym żadnego problemu. Podstawowym kryterium wyboru jest w tym przypadku komfort użytkowania – wyobraźmy sobie sytuację, w której ze słuchawek korzystamy najczęściej w trakcie przemieszczania się pieszo po mieście, np. w drodze do pracy czy sklepu. Do takich sytuacji idealnie nadają się słuchawki przenośne – są lekkie i komfortowe, a w wersji z mikrofonem mogą bez przeszkód posłużyć za zestaw słuchawkowy do telefonu. Gdy znudzi nam się słuchanie muzyki, w dowolnym momencie możemy po prostu schować słuchawki do kieszeni, gdzie nie będą ciążyć i zawadzać. Pomimo, że coraz bardziej popularne, szczególnie wśród młodzieży, jest korzystanie w takich sytuacjach ze słuchawek pełnowymiarowych, to jednak nie można ukrywać, że jest to rozwiązanie zdecydowanie mniej komfortowe. Warto zwrócić uwagę również na to, że dobrej jakości słuchawki pełnowymiarowe zdecydowanie bardziej rzucają się w oczy, w związku z czym noszenie ich późnym wieczorem, w mniej bezpiecznych dzielnicach, może okazać się dość niefortunnym pomysłem. Słuchawki pełnowymiarowe zdecydowanie lepiej sprawdzają się, gdy często wyruszamy w dłuższe podróże publicznymi środkami transportu. Dalekie wycieczki wiążą się z koniecznością zabrania ze sobą jakiegoś bagażu, co jest jednoznaczne z tym, że dość duże słuchawki tego typu w każdej chwili mogą zostać schowane, np. do plecaka, przez co nie będziemy zmuszeni niepotrzebnie obciążać szyi w momencie, w którym sprzęt nie będzie przez nas wykorzystywany. Idealnym środowiskiem dla słuchawek pełnowymiarowych jest natomiast mieszkanie lub dom. Jeżeli chcemy posłuchać muzyki w komfortowych warunkach, najlepszym wyjściem będzie wygodnie rozsiąść się w fotelu i delektować się dźwiękami pochodzącymi ze słuchawek pełnowymiarowych. W takiej sytuacji nie przeszkadza większy ciężar słuchawek, oczywiście o ile pamiętaliśmy, by przy wyborze odpowiedniego modelu zwrócić również uwagę na komfort ich użytkowania.

foto02

Chcę słuchawki przenośne – jakie?

Przyjmijmy, że decyzja została podjęta – zdecydowaliśmy się na słuchawki przenośne. Niestety, nie jesteśmy nawet w połowie drogi do ostatecznego wyboru modelu, który usatysfakcjonuje nas w największym stopniu. Tym razem możemy skorzystać już jednak z bardziej profesjonalnego nazewnictwa. Słuchawki przenośne dzielimy przede wszystkim na douszne oraz dokanałowe. Słuchawki douszne to najpopularniejszy i najczęściej spotykany typ słuchawek, znany również pod nazwą “pchełki”. Ich podstawowym plusem jest uniwersalność zastosowania – możemy skorzystać z nich zawsze i wszędzie, niezależnie od celu ich wykorzystania i miejsca, w jakim się znajdujemy. Musimy jednak pamiętać, że słuchawki tego rodzaju prawie wcale nie izolują nas od dźwięków otoczenia, ponadto, w przypadku wykonywania szybkich i gwałtownych ruchów łatwo mogą z małżowiny usznej wypaść, co z pewnością nie jest zaletą dla osób chcących słuchać muzyki w czasie ćwiczeń. Alternatywą są słuchawki dokanałowe, które, zgodnie z nazwą, wprowadzane są do początkowej części naszego kanału słuchowego, co zapewnia zdecydowanie większą izolację przed hałasem zewnętrznym. Tego typu sprzęt to prawdziwa rewelacja również dla osób, które lubują się w pełnym, głębokim basie. Gdzie więc minusy? Ano są – po pierwsze tego typu konstrukcja obniża wentylację ucha, co sprawia, że ich dłuższe użytkowanie może powodować pewien dyskomfort, po drugie – każdy z nas jest zbudowany inaczej, przez co konieczne jest dokładne dopasowanie tzw. tipsów dokanałowych do budowy naszego ucha. Jeżeli są one do naszych uszu dostosowane, nie będziemy mieć żadnych problemów z niższą jakością dźwięku. Co jednak w sytuacji, gdy nie lubimy wkładać słuchawek głęboko do małżowiny usznej, z różnych powodów nie odpowiadają nam konstrukcje douszne, a wciąż zależy nam na mobilności? Do naszej dyspozycji pozostają jeszcze słuchawki namałżowinowe oraz zagłowne. Pierwsze z nich trzymają się ucha dzięki specjalnemu uchwytowi, który zaczepiamy na małżowinie, natomiast konstrukcja drugich opiera się na pałąku zakładanym z tyłu głowy. Oba rodzaje stanowią alternatywę, nad którą warto się zastanowić, trzeba jednak pamiętać o tym, że przy dłuższym korzystaniu z tego typu słuchawek, wygoda ich użytkowania może być niższa od standardowych rozwiązań.

Decyduję się na słuchawki pełnowymiarowe – co dalej?

Podobne dylematy mają osoby, które skusiły się na słuchawki pełnowymiarowe. Pierwszym ich rodzajem są tzw. słuchawki namałżowinowe. Jak sama nazwa wskazuje, pokrywają one niewielką część ucha, opierając się na jego małżowinie. Zaletą tego typu konstrukcji jest niewątpliwie ich lekkość oraz stosunkowo niska cena w porównaniu do innych słuchawek pełnowymiarowych. Jest to dobre rozwiązanie do krótkotrwałego użytku, np. w pracy czy podczas rozmów przez komunikatory głosowe. Słaba izolacja od otoczenia sprawia jednak, że jest to zły wybór w przypadku, gdy chcemy słuchać muzyki w głośnych miejscach. Dla takich osób przeznaczone są słuchawki nauszne oraz wokółuszne. Pierwszy rodzaj osadzony jest ściśle na małżowinie usznej, natomiast drugi całkowicie ją okala. Obie konstrukcje zapewniają zdecydowanie lepszą izolację od dźwięków płynących z otoczenia, w przypadku obu trzeba jednak zwrócić uwagę na jakość użytych materiałów oraz to, w jaki sposób “leżą” one na naszej głowie. Jako, że słuchawki nauszne dociskają małżowinę uszną do głowy, a konstrukcje wokółuszne przywierają do skóry dookoła ucha, podstawowym kryterium zawężającym nasz wybór, powinien być komfort oferowany przez poszczególne modele. Pamiętajmy o tym, by podczas wybierania tego typu słuchawek dokładnie sprawdzić, jak się w nich czujemy, czy nie są dociśnięte zbyt mocno i czy nie uwierają w jakimkolwiek miejscu. Korzystanie z nawet najlepiej brzmiących słuchawek może stać się katorgą, gdy po dwóch godzinach ich użytkowania zaczyna boleć głowa.

foto01

Przewodowe czy bezprzewodowe?

Decydując się na słuchawki pozbawione kabla możemy być pewni wysokiego poziomu wygody ich użytkowania. Brak przewodu to prawie same zalety – dość duży zasięg nowszych modeli sprawia, że możemy swobodnie przemieszczać się po pomieszczeniu, nie martwiąc się o ograniczenie w postaci kabla. Słuchawki bezprzewodowe są też rozwiązaniem stosowanym często przez osoby aktywne – podczas ćwiczeń, np. na siłowni, kabel zdecydowanie przeszkadza. Przed wyborem słuchawek bezprzewodowych musimy jednak zastanowić się, czy aby na pewno w miejscu, w którym będziemy z nich korzystać najczęściej, nie znajdują się inne przedmioty korzystające z tej samej technologii przesyłania danych, które mogą zakłócić nasz sygnał, a co za tym idzie – znacząco pogorszyć jakość otrzymywanego dźwięku. Jeżeli natomiast wybraliśmy słuchawki przewodowe pozostaje nam jeden dylemat – długość kabla. Gdy ze słuchawek korzystamy często i długo, poruszając się w tym czasie po pomieszczeniu, warto zadbać o to, by kabel dawał nam wystarczająco dużo swobody. Jeżeli natomiast siedzimy w bezruchu, np. przy komputerze, trzymetrowy, zawinięty przewód z pewnością będzie nam przeszkadzać.

Rzecz najważniejsza – brzmienie

Wszystkie wcześniejsze etapy miały na celu jedno – jak największe ograniczenie puli słuchawek, spośród których możemy wybierać swój wymarzony model. Jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że każdy z nas ma zazwyczaj sztywno określony przedział cenowy ze względu na fundusze, jakie mamy do dyspozycji, najczęściej w tym momencie do wyboru pozostaje nam kilka lub kilkanaście modeli, na które wciąż możemy się zdecydować. Osoby zaznajomione z tematem, nie powinny mieć większego problemu – dane techniczne, takie jak poziom przenoszenia czy natężenia dźwięku z pewnością okaże się pomocne. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy wszystkie te liczby i oznaczenia nic nie mówią? Najprościej opisać sprzedawcy brzmienie słuchawek, na jakim nam zależy. Każdy z nas słucha innego gatunku muzyki, dla każdego z nas liczą się więc też inne dźwięki. Określając, czy zależy nam na głębokich basach, wyraźnie zaznaczonej górze czy wysuwający się na pierwszy plan wokalu, pomożemy sprzedawcy wybrać modele, które mogą nam odpowiadać. Reszta należy tylko i wyłącznie do naszych uszu – w końcu kto, jak nie my, usłyszy ten rodzaj dźwięku, który odpowiada nam najbardziej?

Share this post: